Naši profesori sa Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ prof. dr Ivana Parčina i prof. dr Aleksandar Pavlović objavili su na engleskom jeziku studiju From Football to Life Champions: International training practices and the pedagogical role of the football trainers

Njihova knjiga „Od fudbalskih ka životnim šampionima“ osvetljava slabije istraženi aspekat fudbala – pedagošku i obrazovnu ulogu trenera. Proizašla iz međunarodnog projekta, ona donosi čitaocima temeljno istraživanje o (samo)percepciji trenera i njihovom odnosu sa roditeljima i mladim sportistima u sedam zemalja: Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj, Severnoj Makedoniji, Grčkoj, Turskoj i Portugalu.

Primarni cilj istraživanja, bilo je kreiranje modula za trenere, zasnovanog na prikupljenim podacima. U istraživanju je učestvovalo 140 fudbalskih trenera mlađih kategorija putem polustrukturisanih intervjua, i više desetina roditelja koji su bili uključeni putem fokus grupa. Knjigu čini posebnom njen holistički pristup proučavanju trenerske profesije – od formalnog obrazovanja trenera do njihovih svakodnevnih interakcija sa decom i roditeljima.

Zaključujući studiju sa konkretnim preporukama, autori predlažu unapređenje obrazovanja trenera kroz formalne i neformalne kanale, bolje zakonodavne okvire, finansijske podsticaje i poboljšanje infrastrukture i ljudskih resursa koji stoje trenerima na raspolaganju.

Na ovaj način, studija doprinosi stvaranju povoljnog okruženja za negovanje mladih fudbalskih talenata. Sveukupno, studija predstavlja temeljno akademsko štivo koje može postati nezamenjivim resursom za istraživače, trenere, sportske pedagoge i donosioce politika.

Knjigu u celosti možete naći ovde.