Vesti 01.07.2025

Studijski program Sportsko novinarstvo: Uspesi naših studenata i diplomaca su najbolja reklama

Na Fakultetu za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla” u toku je upis za školsku 2025/26 godinu na studijskim programima Trener u sportu, Menadžment u sportu i Sportsko novinarstvo  i trajaće do 18. jula. Uslove konkursa možete pogledati ovde.

Studijski program Sportsko novinarstvo nudi brojne mogućnosti po završetku studija. Ukupno ima 30 mesta za brucoše, a interesovanje je sve veće iz godine u godinu.

Doc. dr Predrag Bajić, rukovodilac Katedre za sportsko novinarstvo, na Fakultetu za sport je zaposlen od 2018, posle 16 godina iskustva u medijskim redakcijama. Svedok je značajnog napretka ovog programa, koji može da se podiči brojnim diplomcima i studentima koji su već istaknuti u praksi.

Šta su specifičnosti studijskog programa Sportsko novinarstvo?

„Kao osnovnu vrednost ističem profesore, koji svoje neprocenjivo iskustvo iz prakse prenose studentima i maksimalno im se posvećuju, kao i asistenti, naravno. I to jeste jedna od ključnih stavki, jer upravo svi oni, koji su iskusili i dobre i manje dobre strane ove profesije, mogu na kvalitetan način da ih pripreme za sve ono što ih čeka sutra, kada uđu u redakcije. Trudimo se da im približimo atmosferu iz redakcija, da sa njima radimo praktične zadatke intenzivno, na nedeljnom nivou. Tako je, gotovo, tokom celog školovanja, gde prolazimo kroz brojne novinarske žanrove i specifičnosti na različitim medijskim platformama. Naravno, neophodan temelj predstavlja teorija, snažno se podstiče kritičko mišljenje,  kako bi razumeli procese u novinarstvu i medijima, pa i društvu uopšte, izbegli zamke, jasno odvojili novinarstvo kao poziv povezan sa javnim interesom od propagandističke uloge. Korpus novinarskih i medijskih predmeta čini jednu zaokruženu celinu, a zajednički predmeti sa drugih smerova dodatno pomažu specijalizaciji, odosno razumevanju samog sporta i odnosa u tom segmentu društva, menadžmenta…”

Prema svemu rečenom, studijski program nudi mnogo više od sportskog novinarstva?

„Upravo tako, suština je da mi pripremamo studente za novinarstvo, a platforma preko koje to činimo je sport, za koji se specijalizuju, ali su oni spremni da rade i u drugim sektorima, što se već pokazalo u praksi. Tako je od početaka ovog programa, od kada je posebno vredno radio na tome profesor dr Radivoje Petrović, naravno uz svesrdnu podršku fakulteta, pre svih Ivanke Gajić i Bojana Sekulića. Čak i podstičemo studente da tokom školovanja pišu raznovrsno, na različite teme, kako bi zahvatili što je moguće širi segment novinarstva. Sve to će im biti od velike pomoći za različite izazove u praksi. Uostalom, znanja koja stiču otvaraju im vrata i u drugim oblastima, poput PR-a, što je takođe već dobilo potvrdu u praksi kroz zaposlenja naših studenata.”

Kada smo kod zaposlenja, koliko je lako ili teško studentima i diplomcima da nađu posao u svojoj oblasti?

„Ono što kažemo studentima već prilikom prvog susreta jeste da će na fakultetu steći neophodno znanje, pa i više od toga, naravno pod uslovom da redovno pohađaju i rade u kontinuitetu, a da niko ne može da im obeća da će se zaposliti preko fakulteta. Međutim, ove godine su pokazale da ima dosta prostora za naše studente i da, pre svih, medijske redakcije već uveliko prepoznaju kvalitetan kadar koji dolazi sa Fakulteta za sport. Postoji značajna potražnja i prostor za njih, kroz praksu, zaposlenje itd, bilo da je to kroz direktnu saradnju medijskih redakcija sa fakultetom i njihovu potragu za novim mladim snagama, bilo da je reč o pojedinačnoj inicijativi. Veliki broj naših još uvek aktivnih studenata i sada već diplomaca je u redakcijama i drugim organizacijama, kao što su Sportski žurnal, Arena sport, Mocart sport, Sport klub, RTS, Večernje novosti, Meridijan sport, B92.net, Sportal.rs, Vreme, Sremske novine, Telegraf.rs, Odbojkaški savez Srbije, Rukometni savez Srbije… Uostalom, među njima ima i dobitnika priznanja, pa tako već godinama sa naše katedre stižu i najbolji mladi novinari u izboru Udruženja sportskih novinara Srbije. Takođe, više njih koji su se posebno istakli i iskazali želju dobili su ’vetar u leđa’ za dalje akademsko obrazovanje, a već imamo i asistente na katedri koji su ranije diplomirali na našem studijskom programu.”

Pored tih priznanja, ne bi trebalo da se zaborave ona koja su dobijena za knjige koje su zajedno tokom školovanja realizovali studenti sa profesorima.

„Naravno, to je još jedna specifičnost našeg studijskog programa. Prvo je nagrađena monografija „Biti četvrti: šampioni bez olimpijske medalje” od strane Udruženja sportskih novinara Srbije, potom i „Sergije Lukač – prometej novinarstva” od Udruženja novinara Srbije. U međuvremenu, publikovane su i knjige „Domaći stranci: sport, globalizacija, komunikacija” i „Sportsko novinarstvo u Srbiji: juče, danas, sutra”, koje će tek imati promociju, a sada na katedri radimo na knjizi u okviru projekta „Paraolimpizam, mediji i društvo”. Trudimo se da i na ovaj način generacije naših studenata ostave pečat već u mladim danima, da zajedno sa svojim profesorima učestvuju u stvaranju knjiga i kroz taj rad steknu nove kontakte i neprocenjivo iskustvo, što može da im bude veoma značajno u daljem radu. Takvi poduhvati očekuju i nove generacije studenata.”

Posle svega rečenog, može da se konstatuje da onda nije čudno sve veće interesovanje, iz godine u godinu, za ovaj studijski program.

„Imamo interesovanje koje prevazilazi broj mogućih brucoša, što nam je veoma drago jer potvrđuje da se posvećen rad isplati, a naši najbolji promoteri su upravo naši studenti i diplomci. Imamo i mnogo želja, novih ideja, entuzijazma. Svesni smo i prednosti i mana i na nama je da nastavimo da napredujemo.”