Vlada Republike Srbije, kao jedan od najvažnijih simbola političkog identiteta i diplomatije naše zemlje, predstavlja ne samo arhitektonsko, već i protokolarno središte koje oblikuje međudržavne odnose i simboliku koja prati državne funkcije.
Studenti treće godine studijskih programa Sportsko novinarstvo i Menadžment u sportu sa Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“, imali su priliku da istraže kako protokol, simboli i međunarodna komunikacija oblikuju rad Vlade Srbije, kroz detaljan obilazak u organizaciji Sektora za poslove protokola.
U okviru ove posete, studenti su se upoznali sa značajem pravilnog korišćenja državnih simbola, kao što su grb, zastava i himna i kako oni funkcionišu u formalnim susretima.
Demonstrirana su im pravila obraćanja i oslovljavanja. Samostalni savetnik za državne posete i ceremonijal u Sektoru za poslove protokola, Ljudmila Milatović, im je predstavila važnost protokolarnog ponašanja i pravilnog predstavljanja, što je od izuzetnog značaja u jačanju međunarodnih odnosa.
Obilazak je započet u Žutom salonu, prostoru u kojem se održavaju protokolarni sastanci. Milatović je studentima objasnila kako se tokom tih susreta pregovori, uglavnom, odvijaju u prijateljskom tonu. Susreti dve delegacije – rukovanja i prijateljski razgovori, svakodnevna su praksa. Tokom posete studenti su saznali kako se simetričnost i simbolika odnosa između dve nacije manifestuju kroz detalje poput rukovanja pred zastavama, što je nezaobilazan protokolarni element.
„Rukovanje dva državnika ispred zastava šalje poruku prijateljstva i partnerstva“, istakla je Milatović, podsećajući na to koliko je važno svakodnevno uvažavanje formalnih pravila koja podržavaju uspešan politički i diplomatski dijalog.
U kontekstu ove posete, Milatović je studentima, u Sali za sastanke 141, posebno ukazala na značaj dobrog i tačnog prevođenja u poslovnim susretima sa stranim delegacijama.
„Ovde se održavaju ti važni sastanci, a mogućnost simultanog prevođenja je ključna. Iako se, uglavnom, koristi engleski jezik, mnoge delegacije dolaze iz zemalja gde se engleski ne koristi u široj meri, kao što su Nemačka, Italija i Kina. Kineski jezik, na primer, veoma je zahtevan zbog velikih delegacija koje dolaze iz Kine. Morate da imate izuzetne prevodioce, a to nije lako obezbediti, jer u Srbiji postoji samo nekoliko stručnjaka koji prevode na takve jezike“, izložila je Milatović. „Isto važi i za jezike poput turskog ili hebrejskog, koji nisu široko zastupljeni na Filološkom fakultetu. Ova realnost ukazuje na izazove u prevodilačkoj praksi, ali i na važnost tačnosti kako bi se izbegli nesporazumi koji mogu nastati usled kulturnih razlika.“
Ovaj komentar Milatović bio je značajan za studente, jer im je pomogao da shvate kako prevodilačke veštine mogu biti ključne za izgradnju uspešnih poslovnih i diplomatskih odnosa.
Pored protokola, studenti su naučili o tome kako simbolika na državnim grbovima, poput kruna i orla, nosi duboko značenje koje je povezano sa istorijskim i političkim vrednostima i kontekstom. Upoznavanje sa ovim pravilima i simbolikom, kao i pravilima protokolarne komunikacije, omogućilo je studentima da bolje razumeju način na koji se diplomatija funkcioniše i kako mala pažnja prema detaljima može imati značajan uticaj na izgradnju međusobnog poverenja i poštovanja među državama.
Kako je objasnila Milatović, postoje tri državna simbola: zastava, grb i himna.
„U sredini grba na zastavi ne nalaze se četiri slova ‘S’, bez obzira što u našem narodu postoji snažno verovanje u to. Prema narodnom predanju, u pitanju je akronim koji je smislio Sveti Sava – ‘samo sloga Srbina spasava’, ali to nije tačno verujuće nasleđe. Ovo su, zapravo, prvobitna slova “beta” i ona označavaju slogan ‘Car careva (nad) carevima caruje’, odnosno da Bog kao vrhovni car (nad) ostalim carevima na zemlji caruje. To je jedinstveno za Srbiju, jer evropska heraldika ne poznaje slova. Na grbu je krzno od hermelina – najčistije, male životinjice, što znači da je vlast nekorumpirana”, iznela je zanimljive detalje iz naše državne simbolike Milatović.
Studentima je, prilikom obilaska, bila naročito zanimljiva Soba za poklone, koja je jedinstvena za Vladu Srbije. Kako, po pravilu Agencije za borbu protiv korupcije, političari moraju da predaju svaki poklon koji prime, uz obrazloženje da ga ne bi ni dobili da nisu na tom položaju – postojanje ovakve sobe je neophodno. Ovde se čuvaju pokloni koje su strani zvaničnici darivali premijerima tokom zvaničnih poseta. Simbolički, pokloni predstavljaju međusobno poštovanje i uspostavljene dobre diplomatske odnose. Milatović je naglasila da pokloni nisu samo materijalne stvari, već nose duboko simboličko značenje koje odražava kulturnu razmenu i pažnju prema gostu. Na primer, među poklonima se nalaze kristalni predmeti, umetnička dela i sportski suveniri, a posebno interesantna je fotografija Moskve koju je iz aviona slikao Dimitrij Medvedev, a zatim poklonio Ani Brnabić.
Milanović je tokom posete upoznala studente sa istorijatom zgrade Vlade, koja je prvobitno bila zgrada Ministarstva finansija Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Zgrada je prošla kroz veoma turbulentnu istoriju. Tokom Drugog svetskog rata, bombardovali su je Nemci i kada se rekonstruisala ovde se uselila nemačka komanda. Bila je drugi put bombardovana 1999. godine, ali je i tada obnovljena, zadržavajući svoj položaj i značaj u političkom životu zemlje. Danas, ona predstavlja važno društveno i međunarodno središte.
Obilaskom ovog značajnog prostora, studenti su imali priliku ne samo da bolje razumeju fizičku arhitekturu institucije, već i da se upoznaju sa dubokim simboličkim značenjem koje ona nosi u kontekstu nacionalne i međunarodne komunikacije. Veza između istorije zgrade i savremenih protokolarnih praksi pružila im je dragocenu perspektivu koja će im koristiti u daljem profesionalnom razvoju. Ova poseta bila je savršena prilika da se teorijska znanja stečena na predmetu „Poslovna komunikacija“ upotpune praktičnom primenom protokolarnih i diplomatskih pravila. Studenti su se upoznali sa važnim detaljima koji čine osnovu međunarodne komunikacije, a poseta Sektoru za poslove protokola Vlade Srbije omogućila im je da shvate značaj sitnih, ali važnih detalja u izgradnji međudržavnih odnosa.
Ova poseta neće biti poslednja u njihovoj edukaciji, već podstrek za dalji razvoj u oblasti protokola, diplomatije i interkulturalne komunikacije. Očekivanja su da će stečena znanja i veštine koristiti u budućim profesionalnim izazovima kao i da će sami biti učesnici unapređenja međusobnog poverenja i poštovanja na globalnoj sceni.
Obilazak Vlade Srbije realizovan je u okviru fakultativne nastave na predmetu „Poslovna komunikacija“, s ciljem demonstracije nastavne jedinice o multikulturalnoj komunikaciji, a studente je vodila predmetni profesor Biljana Vitković.