Studenti željni znanja, vrhunski nastavni kadar i sjajna kombinacija teorije i prakse, recept su za uspeh na studijskom programu Sportsko novinarstvo na Fakultetu za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla”.
O kvalitetu radi sa našim studentima, najbolje najbolje svedoči podatak da je naša visokoobrazovna ustanova iznedrila plejadu mladih novinara, koji rade u vodećim medijskim kućama u Srbiji. Zastupljeni su u pisanom novinarstvu, kao i u elektronskim medijima, na portalima i televizijama.
Gotovo svi su se zaposlili na preporuku Fakulteta za sport, a pohvale na njihov račun neprestano stižu. Zbog toga su naši student konstatno traženi na tržištu rada i većina njih stalni radni odnos zasniva još dok su na osnovnim akademskim studijama. Veliki broj njih je zajedno sa svojim nastavnicima učestvovao i u stvaranju knjiga “Biti četvrti – šampioni bez olimpijske medalje” i “Sergije Lukač – Prometej novinarstva”, koje su izašle u izdanju Fakulteta za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla”, što je za njih predstavljalo priliku za sticanje preko potrbnog iskustva, ali u dragocenih kontakata. O značaju ovih monografija govore i nagrade. Knjiga “Biti četvrti – šampioni bez olimpijske medalje”, proglašena je 2023. Za izdavački poduhvat godine u pisanom novinarstvu od strane USNS, dok je monografija “Sergije Lukač – Prometej novinarstva” dobila specijalnu nagradu UNS-a “Žika M. Jovanović”, za doprinose u istorji štampe i novinarstva, za teroisjke radove o novinarstvu i publicistička dela.
Takođe naši studenti su iz godine u godinu dobitnici nagrada za najbolje mlade novinare u izboru Udruženja sportskih novinara Srbije. Sa ponosom ističemo da je njih četvoro bilo među laureatima, što je još jedna potvrda kvaliteta rada na našem fakultetu.
Uroš Selenić, koji je na Fakultetu za sport završio osnovne i master studije, opredelio se za dalji naučni razvoj i dogurao je do mesta asistenta na katedri Sportsko novinarstvo.
Ovo je lista naših studenata i diplomaca, koji rade u velikim medijskim kućama u Srbiji:
Jovana Vulinović (RTS) – DIPLOMAC, Dejan Karović (Arena sport) – DIPLOMAC, Elena Deleva (Sportski žurnal) – DIPLOMAC, Dušan Krstić (Medijski tim Odbojaškog saveza Srbije) – DIPLOMAC.
Ivan Miletić (Arena sport) – APSOLVENT, Stefan Stanković (Mocart sport) – APSOLVENT, Đorđe Samoilović (Večernje novosti) – APSOLVENT, Aleksandar Stajkovac (B92.net) – APSOLVENT, Aleksandar Filipović (Arena sport) – APSOLVENT, David Radanović (Arena sport) – APSOLVENT, Aleksa Janković (Sportski žurnal) – APSOLVENT, Stefan Branežac (Sremske novine) – APSOLVENT, Petar Tadić (B92.net) – APSOLVENT, Anđelija Ratić (medijski tim Odbojkaški savez Srbije) – APSOLVENT.
Blažo Komnenić (Meridian sport) ČETVRTA godina, Anđela Tomanić (Sportski žurnal) ČETVRTA godina, Stefan Velimirović (Mocart sport) ČETVRTA godina, Petar Popović (Arena fight) ČETVRTA godina, Ksenija Tmušić (Zvezda TV) ČETVRTA godina, Nikola Paripović (Sport klub) – TREĆA godina.
Ovako zapaženi rezultati postignuti su jer se kroz kompletne osnovne akademske studije na studijskom programu Sportsko novinarstvo naglasak u nastavi stavlja na praktični novinarski rad, odnosno pisanje tesktova. Preciznije rečeno, studenti novinarstva tokom jednog semestra napišu najmanje 10 novinarskih radova, što za studente predstavlja ritam rada kao da su članovi redakcije nekog nedeljnika. To im omogućava da još tokom studija steknu neophodnu rutinu, ali i svojevrsne radne navike. Na drugim fakultetima sličnog profila nije takav slučaj, pa se dešava da u toku jednog semestra ili cele školske godine studenti urade samo 2 novinarska rada.
Posedujemo najviši nivo teorijskog obrazovanja, a kako nastavnici na ovom studijskom program vole da kažu od novinarstva se ne pravima nauka, već veština.
Sve buduće studente podsećamo da je u toku predupisna prijava za školsku 2024/25 godinu, koja obezbeđuje popust na školarinu, i da traje do 1. aprila, kao i da je broj mesta na studijskim programima Trener u sportu, Menadžment u sportu i Sportsko novinarstvo ograničen.