Vesti 04.07.2025

Nova vredna monografija Fakulteta za sport: Naučna analiza specifičnosti sportskog novinarstva u Srbiji

Fakultet za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla” objavio je novu naučnu monografiju – Sportsko novinarstvo u Srbiji: juče, danas, sutra, čiji su autori prof. dr Slobodan Penezić i doskorašnji asistent Uroš Selenić, a koja predstavlja jedan od rezultata novog šireg istraživanja u kojem su posebno važnu ulogu imali naši studenti sa smera za sportsko novinarstvo.

Naime, još jedno kapitalno izdanje Fakulteta za sport jedan je od proizvoda novog obimnog i tematski jedinstvenog istraživačkog projekta, u čijem su fokusu bili razvoj, položaj i budućnost sportskog novinarstva u Srbiji. Projektom je rukovodio prof. dr Slobodan Penezić uz pomoć Uroša Selenića, a posebno je značajan bio angažman naših studenata-istraživača, među kojima su: Marijana Maksimović, Tara Vlajić, Milica Kočovski, Vladimir Radaković, Stefan Teofilović, Matija Mišković, Novak Marković, Aleksandar Čavor, Aleksandar Milovanović, Igor Revišin, Stefan Grujičić, Nikola Ranđelović, Pavle Dubajić, Vuk Radan i Filip Dragić.

Nova monografija je pak ujedno je i ilustracija jedinstvenog pristupa pedagoškoj praksi u okviru navedenog smera, ali i nastavak niza vrednih izdanja koja su prethodno takođe nastala na ovaj način. Među njima su Biti četvrti: šampioni bez olimpijske medalje Predraga Bajića, Sergije Lukač – prometej novinarstva Radivoja Petrovića i Slobodana Penezića, kao i još jedna nedavno objavljena monografija – Domaći stranci: sport, globalizacija, komunikacija Slobodana Penezića i Uroša Selenića, koji potpisuju i ovo, novo izdanje.

Reč je o knjizi koja se oslanjaju na bogatu empiriju i teorijsku refleksiju pa predstavlja originalan naučni doprinos razvoju medijskih studija u Srbiji. Poseban naglasak je na potrebi kritičkog preispitivanja profesionalnih standarda i perspektive razvoja sportskog novinarstva u globalizovanom medijskom okruženju.

Prof. dr Slobodan Penezić ističe da se vrednost ove monografije posebno ogleda u uspešnoj sintezi istorijskog pregleda, kritičke analize medijskih praksi, kao i u mapiranju trendova koji oblikuju sportsku medijsku scenu u eri digitalne hiperprodukcije i veštačke inteligencije.

– U knjizi je posebna pažnja posvećena glasovima samih sportskih novinara koji su tokom istraživanja intervjuisani – od doajena do najmlađih kolega – njih 32 čija svedočenja i refleksije grade živu sliku ove profesije u ovom izdanju. Ona ujedno otvara i novi prostor za izučavanje i vrednovanje sportskog novinarstva kao značajnog segmenta medijskog i društvenog života, što se neretko bezrazložno i sasvim neopravdano ostavlja po strani – ističe Penezić.

Ova monografija biće dragoceno štivo za naučnu i stručnu javnost, studente novinarstva, medijske istraživače, kao i sve koji prepoznaju značaj povezanosti sporta, medija i društva. U isto vreme, autori i Fakultet za sport kao njen izdavač i na ovaj način afirmišu značaj adekvatnog akademskog pristupa medijskim temama, dajući primer kako se u obrazovnim institucijama može stvoriti delo koje ima i naučnu i javnu vrednost, ali i praktično-pedagošku s obzirom na angažman studenata u samom istraživačkom procesu.