Tokom 2022. godine započeli smo važan projekat – FAMS (Fostering FemAle Management Leaders in Sports), sa osnovnim ciljem da uravnotežimo nedovoljnu zastupljenost žena u sportu. Vodeći se idejom da je sport jedna od najmoćnijih platformi za promovisanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena, glavni zadatak kojem težimo je zapošljavanje u sektoru sporta i podsticanje socijalne uključenosti i ravnopravnih mogućnosti. Ovaj projekat kofinansira Evropska unija kroz program Erasmus + sport.
Obuka za ovaj projekat u Beogradu održana je tokom pet radnih dana u periodu od 01.- 09.02. 2024. godine u prostorijama Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“. U programu je učestvovalo 14 žena koje su na neki način angažovane u sektoru sporta. Sve učesnice obuke su pokazale izuzetno interesovanje za unapređenje znanja i veština i aktivno učestvovale u planiranim aktivnostima.
Prvog dana, pre samog početka neformalnih radionica, učesnice su popunile upitnik čija je namena bila da ispita njihovo opšte obrazovanje iz oblasti sportskog menadžmenta i da utvrdi nivo postojećeg znanja. Odgovori nam ukazuju na to da je jasno vidljivo da je rodna neravnopravnost tekući problem u sportskom okruženju i da će postojeće barijere teško biti premoštene u skorije vreme. Učesnice su zaključile da su neophodne češće i intenzivnije edukacije u sportskim organizacijama na temu ravnopravnosti i ravnomerne zastupljenosti.
Tokom same obuke pokrivene su oblasti menadžmenta, marketinga, finansija i liderstva. Predavanje i radionice su držali profesori Fakulteta za sport i tokom pet dana ostvarili odličnu interakciju sa učesnicama. Oblast menadžmenta u sportu sa učesnicama je razmatrala doc. dr Sanja Krsmanović Veličković, dok su za marketing i finansije bili zaduženi prof. dr Milijanka Ratković i prof. dr Milan Radaković. Poslednja dva dana sa učesnicima je radila doc.dr Ivana Parčina, koja je uz prof. dr Svetlanu Petronijević i organizovala i moderirala obuku svih dana.
Na NFE radionicama, učesnice su pokazale veliku zainteresovanost, kreativnost i timski rad. Sve ove komponente su bile izraženije kako smo se bližili kraju obuke. Nakon obuke učesnice su rešavale kraći kviz znanja i time potvrdile da su pažljivo pratile i usvojile prezentovane informacije.
Iz svega je proistekla jedna odlična preduzetnička ideja i ostaje da se nadamo da će je učesnice i sprovesti u delo. Veliku zahvalnost izražavamo učesnicama obuke i nadamo se da smo uspele da im pomognemo u daljoj navigaciji karijere u sportskim organizacijama.
Konzorcijum čine Asociatia se Poate iz Rumunije, EPSI ( European Platform for Sport Innovation) iz Belgije, RIječki sportski savez iz Hrvatske, Association Mundus Bulgaria iz Bugarske, Mine Vaganti iz Sardinije, UNEFS (Univeritatea Nationala de Educatie Fizica si Sport Bucuresti) iz Rumunije i naš univerzitet Union Nikola Tesla. Sve aktivnosti na ovom projektu u ime Univerziteta sprovodi Fakultet za sport.
Sproveli smo čitav niz aktivnosti u partnerskim zemljama, a na red je došla i praktična primena formata obuke.
Format obuke je pažljivo osmišljen, zasnovan na sveobuhvatnom istraživačkom poduhvatu sprovedenom u saradnji sa zainteresovanim stranama u zemljama konzorcijuma. Uvidi iz istraživanja koje je prethodilo ovoj fazi, bili su od ključnog značaja za dizajniranje formata, prilagođavajući ga specifičnim potrebama sportskih sektora u svakoj zemlji. Smešten u dobro definisanom sportskom nastavnom planu i programu, format treninga je struktuiran tako da precizno odgovara ishodima učenja identifikovanim kroz ovo istraživanje, obezbeđujući njegovu usklađenost sa jedinstvenim zahtevima ciljne grupe. Sadržaj koji ovaj format pokriva proizilaze iz detaljne identifikacije ovih potreba, naglašavajući kritičke veštine i znanja od vitalnog značaja za žene liderke u sportskom menadžmentu.
Program se sastoji od sedam modula, koji ocrtavaju ključne komponente sportskog menadžmenta i liderstva. Moduli su strateški osmišljeni da pokriju spektar tema ključnih za žene, potencijalne liderke, u sportskom sektoru. Svaki modul je detaljno razrađen kako bi se bavio relevantnim temama, kao što su sportski menadžment, marketinške strategije, finansijski menadžment, stilovi rukovođenja i razvoj poslovnog modela. Okvir uključuje prezentacije, najbolje prakse i vežbe neformalnog obrazovanja (NFE) koje su već razvijene i dostupne, obezbeđujući sveobuhvatan, standardizovan pristup u svim partnerskim organizacijama. Format takođe omogućava fleksibilno prilagođavanje predavača, osnažujući ih da prilagode prezentacije i vežbe prema specifičnom kontekstu i različitim potrebama u okviru svog regiona. Štaviše, okvir omogućava hibridni pristup, dozvoljavajući da se određeni delovi izvode na mreži, dok preporučuje fizičko prisustvo za vežbe koje zahtevaju aktivno angažovanje, dijalog i diskusije o rešavanju problema.
Oslanjali smo se na višestruki pristup usavršavanju potencijalnih liderki u sportskom sektoru. Svaki modul sadrži dobro struktuiranu prezentaciju o relevantnim temama, dopunjenu onlajn video resursima za proširenje teorijskog učenja. Vežbe neformalnog obrazovanja (NFE) su strateški integrisane kako bi ojačale praktičnu primenu stečenog znanja, podstičući dinamično i interaktivno okruženje za učenje. Ovaj dvostruki naglasak na prezentacijama i NFE radionicama obezbeđuje sveobuhvatnu izgradnju veština, osnažujući učesnice da shvate i efikasno primenjuju ključne principe u sportskom menadžmentu i liderstvu.