U izdanju Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla” objavljeno je još jedno kapitalno izdanje – monografija Domaći stranci čiji su autori prof. dr Slobodan Penezić i Uroš Selenić, uz nemerljiv istraživački doprinos studenata sportskog novinarstva FZS.

Među njima su Sandra Boljanović, Leonid Risteski, Nikola Nikolić, Simeun Krgović, Nikola Petrović, Nikola Paripović, Ivan Guteša, Lazar Uzelac, Aleksandar Pešić, Vladimir Popović, Jovan Bjegović, Strahinja Šaljić i Petar Bulajić. Urednik izdanja je doc. dr Predrag Bajić, a među saradnicima je bio i aktuelni asistent FZS – Dušan Krstić.

Ova monografija, naime, predstavlja novi proizvod specifičnog novinarsko-istraživačkog rada i akademske prakse u okviru smera za sportsko novinarstvo FZS, kao jedan od rezultata šireg poduhvata u kojem su tokom minule dve godine, u okviru predmeta „Razvijanje istraživačkih veština u novinarstvu”, uz navedene autore učestvovali i studenti sportskog novinarstva FZS. To označava i posebnu vrednost ovog projekta i izdanja, kao i u slučaju prethodne dve monografije takođe nastale na ovaj način (Biti četvrti: šampioni bez olimpijske medalje doc. dr Predraga Bajića i Sergije Lukač – prometej novinarstva prof. dr Radivoja Petrovića i prof. dr Slobodana Penezića).

Ovog puta, u fokusu je bio globalni fenomen koji duže vreme intrigira sportsku, ali i širu svetsku javnost – pojava naturalizacije sportista i sportistkinja i njihov angažman u nacionalnim selekcijama drugih država. On je, međutim, ujedno i jedna od vernijih refleksija stanja u savremenom sportu generalno, ali i globalnih društvenih tokova koji prevazilaze primarne okvire polja sporta. Stoga je poslužio i kao povod za opsežno istraživanje koje samo na prvi pogled zahvata isključivo navedenu temu i društvenu oblast kojoj ona dominantno pripada (sport), s obzirom na to da su istraživačke ambicije i ostvareni dometi daleko prevazišli ove koordinate, ispitujući šire zakonitosti i odnos prema fundamentalnim temama savremenog društva“, istakao je jedan od autora prof. dr Slobodan Penezić..

Posmatrajaći navedeni fenomen iz više referentnih dimenzija koje ga decenijama unazad dominantno uokviravaju (sport, globalizacija i komnunikacija) želelo se podstaći i bolje razumevanje strukturalnih okolnosti koje neizbežno generišu ovu pojavu, ali i potencijalno delovati u pravcu prevencije manipulacija koje prate ovu praksu i ostale izazove s kojima se sport danas (i ne samo on) u celini suočava.

Prvi deo monografije obuhvata kraći pregled osnovnog istorijata pojave koja je bila u fokusu analize, kontekstulno uokviren tumačenjem širih civilizacijskih tokova i posledica, dok su u drugom prezentovani određeni rezultati istraživanja, među kojim su i razgovori sa uticajnim akterima iz srpskog sporta, kojih je više od 60.

Među njima su, između ostalih, i Božidar Maljković, Đorđe Višacki, Davor Štefanek, Vojislav Trajković, Nemanja Majdov, Aleksandar Kukolj, Svetislav Pešić, Marina Maljković, Predrag Danilović, Bogdan Bogdanović, Kevin Panter, Željko Obradović, Đula Mešter, Igori Kolaković, Zoran Terzić, Đovani Gvideti, Toni Đerona, Uroš Bregar, Zurabi Datunašvili, Aleksandar Komarov, Ivon Anderson, Pavel Popravka, Uroš Stevanović, Dragan Pešmalbek, Radmilo Armenulić, Viktor Troicki, Aca Kovačević, Slobodan Branković, Đerđi Vilagoš, Rade Bogdanović, Dejan Maes, Draguti Topić, Slavoljub Muslin, Ivon Anderson, Miško Ražnatović, Mirko Poledica, kao i nekoliko relevantnih sportskih novinara i sociologa sporta. Ujedno su predstavljeni i nalazi istraživanja javnog mnenja o ovoj pojavi, uporedo sprovedenog unutar šire sportske javnosti, dok su na kraju sublimirani ukupni nalazi obavljene studije u ramu relevantnih teorijskih postavki i aktuelnih praktičnih uvida“, kaže prof. dr Slobodan Penezić.

Uspešan završetak ovog istraživačko-izdavačkog poduhvata ujedno je i uvod u nova slična dešavanja. Najpre u ono koje će uskoro rezultirati i naučnom monografijom o sportskom novinarstvu u Srbiji, ali i najava nedavno započetog istraživanja koje nosi naziv „Paraolimpijski pokret, mediji i društvo”, koje će u narednom periodu biti realizovano po istom modelu.