Studijski program Sportsko novinarstvo je iz godine u godinu sve traženiji i popularniji na Fakultetu za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla”.
Glavni razlog za to je što gotovo svi naši diplomci, ali i veliki broj studenata, radi u vodećim medijskim kućama u Srbiji i regionu. Izuzetno kvalitetna teorijska nastava, koja se od samog početka kombinuje sa praktičnim radom uz vrhunski nastavni kadar daje odlične rezultate.
Doc. dr Slobodan Penezić, šef Katedre za sportsko novinarstvo, koji je svojevremeno bio urednik Službenog glasnika i dugogodišnji novinara Danasa, govorio je o svim prednostima koje nudi naš studijski program za sve buduće novinare.
Šta je to što studijski program Sportsko novinarstvo čini jedinstvenim?
“Najpre po tome što je usmeren prema jednoj specifičnoj oblasti novinarstva, koja se često neopravdano smatra manje vrednom, a zapravo baš ona nudi novinarima najveće mogućnosti da se kroz praksu usavrše za rad u novinarstvu generalno. Naši studenti se pak, pre svega, edukuju za rad u novinarstvu generalno gledano i stiču sva potrebna znanja i veštine, što im kasnije omogućavaju rad i u svakoj drugoj oblasti. To omogućava i dobra sinteza teorijskih znanja i praktičnih veština koju dobijaju radeći sa predavačima na našem Fakultetu koji su takođe prošli kroz obe ove dimenzije i adekvatan pedagoški pristup gde se svakom studentu pojedinačno posvećuje pažnja i podstiču njivoh individualni talenat i ambicije”, istakao je doc. dr Slobodan Penezić.
Koliko znači budućim novinarima što je naglasak na praktičnom radu?
“To je svakako jedna od osnovnih odlika i vrednosti, danas inače prilično retka u univerzitetskom obrazovanju novinara. Dodatno je čini korisnom i to što se pritom ne zanemaruje i važnost teorijskog znanja, koja je posebno značajna za rad u medijima u 21. veku. Na taj način, naši studenti na vreme razvijaju svest o jednakoj važnosti i teorije i prakse za svoj budući rad, što im potom u karijerama pomaže da ne upadnu u zamku prihvatanja izgovora da je novinarsko isključivo zanat, koji decenijama unazad provejava u redakcijama, ali ni prihvatanja neodrživih teorijskih mantri koje se plasiraju u okviru zatvorenog akademskog diskursa od strane onih koji i sami nemaju posebno iskustvo rada u medijskim redakcijama”.
Nastavni kadar je izuzezno kvalitetan, svi nastavnici imaju veliko iskustvo u radu u redakcijama.
“Naš nastavni kadar je raznovrstan, različitih generacija i iskustava, ali jednak i saglasan u brizi i posvećenosti našim studentima. Čine ga ljudi prililično bogatog i takođe raznovrsnog iskustva rada u medijskim redakcijama, ali u oblasti komunikacija u najširem smislu, što svakako jeste dodatni kvalitet. Samim tim, studenti dobijaju direktan i aktuelan uvid u različite specifičnosti prakse u ovoj oblasti u svakom pogledu, od rada u medijskim redakcijama do rada u PR oblasti, od privatnih kompanija do državnih insititucija – dakle, u svakom od karakterističnih okruženja u kojima se danas odvijaju različito usmereni, a prilično zahtevni komunikacijski procesi.
Fakultet za sport ima ugovore o saradnji sa svim vodećim medijima, elektronskim, veb i pisanim. Veliki broj studenta ima mogućnost da već od druge godine krene na praksu.
“Budući da naš Fakultet odavno neguje saradnju i poslovna partnerstva s različitim medijskim kućama, a da su i predavači na smeru potekli iz takvog okruženja, ta vrsta resursa i kontakata se i te kako koristi i obogaćuje. S druge strane, medijske kuće imaju samo reči hvale za naše studente koji dolaze u njihove redakcije što skupa doprinosi razvoju ovakve saradnje i modela rada. Samim tim, najrazličitije medijske kuće su posebno zainteresovane za naše studente i njihovo angažovanje, ali i za različite prateće oblike saradnje s našim Fakultetom. Uporedo se, međutim, trudimo da naše studente pripremimo za brojne izazove rada u aktuelnom medijskom pejzažu i tako na vreme sačuvamo i od potencijalnih negativnosti koje ih mogu dočekati”.
Koliko znači što su naši student uključeni u veliki broj projekata, što imamo sjajnu saradnju sa Udruženjem sportskih novinara?
“Studenti su svakodnevno uključeni u različite vrste projekata, istraživanja i slično uokvirenih aktivnosti. Bilo da je reč o onim koje se planiraju i realizuju kroz nastavu, poput istraživačkog rada na pojedinim predmetima koji često rezultiraju i stručnim i naučnim publikacijama, onima koji prate generalni rad i ciljeve samog Fakulteta, ili onima koji su proizvod naše saradnje s različitim partnerima. Uz to, primera radi, naši redovni gostujući predavači i saradnici su i dokazani profesionalci u oblasti novinarstva, koje naši studenti uporedo upoznavaju i od njih takođe uče. Sve to skupa kreira pogodnu klimu za njihov ulazak i dalji razvoj u svetu medija i novinarstva”, kaže doc. dr Penezić.
Zanimljivo je da je sve više vrhunskih sportista koji biraju ovaj studijski program.
“Fakultet za sport je u celini organizovan tako da se neguje razumevanje za pojedince koji uporedo profesionalno napreduju i u drugim oblastima, kao što je slučaj sa profesionalnim sportistima. To podrazumeva uvažavanje njihovog specifičnog dnevnog rasporeda, ali svakako ne i lakši tretman i pravljenje izuzetaka kad je reč o obavezama koje svi jednako moraju realizovati. Istovremena briga za njihov akademski i profesionalni razvoj u drugim oblastima uveliko daje i dobre rezultate u obe dimenzije, pa se danas možemo pohvaliti i sa onim studentima koji su jednako uspešni kao studenti, ali i kao sportisti, novinari…”
Šta bi naveli kao glavni razlog da se budući sportski novinari opredele za naš fakultet.?
“Zbir prethodno navedenih pojedinosti o kojima smo razgovarali je dovoljan razlog po sebi. On je, bez želje za pretencioznošću, i dovoljan argument za ocenu da je naš Fakultet mesto gde svi budući studenti dobiti tretman i znanje kakvo očekuju i zaslužuju”, zaključio je doc. dr Slobodan Penezić.