Olga Danilović, najbolja srpska teniserka, bila je gost-student na vežbama iz predmeta Poslovna komunikacija na Fakultetu za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“, gde je razgovarala sa svojim kolegama o ulozi sportista u promovisanju kulture.

Posle filmskog završetka sezone i osvojenih pehara na čelendžeru u Španiji a zatim i ATP 250 turniru u kineskom gradu Gvanžuu, ona je izdvojila vreme da na Fakultetu za sport poseti kolege sa kojima zajedno studira.

Profesor Biljana Vitković, koja vodi predmet Poslovna komunikacija, istakla je kako je ovaj susret sa Olgom bio sjajna prilika za studente da iz prve ruke saznaju kako vrhunski sportisti, poput Olge, komuniciraju i utiču na percepciju svoje zemlje i kulture na globalnoj sceni.

Ovaj razgovor je bio i deo nastavne jedinice Uticaj kulture na komuniciranje i predstavljao je vrednu demonstraciju kako sport može biti spona između zemalja i kultura, ali i sredstvo za širenje pozitivnih vrednosti.

Danilović je tokom svog gostujućeg predavanja, podelila mnoge korisne savete, naglašavajući važnost edukacije. Ona je istakla da je ponosna što je apsolvent ovog fakulteta, jer joj je to omogućilo da nastavi obrazovanje dok se bavi svojom sportskom karijerom.

„Temeljno obrazovanje mi je jako važno,“ rekla je na početku razgovora, mladim kolegama Danilović, ističući da se trudi da balansira između svojih akademskih obaveza i profesionalne karijere.

Ona je naglasila da joj je čast što na sportskom terenu, kao i van njega, promoviše Srbiju i srpsku kulturu.

„Fakultet za sport nije samo obrazovni centar, već i podrška mladim sportistima koji žele da grade dugoročnu karijeru, kako na terenu, tako i van njega,“ podvukla je Olga.

Njoj je, dodala je, čast da promoviše svoju zemlju, sport, ali isto tako i sebe i svoju porodicu. Obrazložila je da bavljenje sportom sa sobom nosi odgovornost prema svojoj naciji, zemlji i navijačima.

Često, tu odgovornost prati i emocija, naročito kada sreće decu koja joj se dive, ali i one koji stavljaju znak jednakosti između Srbije i uspeha naših sportista.

„Kada mi dođu devojčice i kažu da su zbog mene počele da igraju tenis, to je za mene najlepši osećaj. Deca su posebna, čista, ona nemaju dlaku na jeziku i to je najlepši osećaj kada ti kažu da si njihov idol“, naznačila je Olga.

Danilović je na predavanju podelila svoje iskustvo promene u percepciji Srbije u svetu, naročito posle uspeha Novaka Đokovića, čiji je doprinos tenisu nesporan.

„Pre smo bili ‘Siberija’, a sada smo Novak Đoković“, istakla je ona.

U razgovoru sa studentima Danilović je posebno pohvalila Đokovića, jer je, prema njenim rečima, „doveo promociju Srbije do savršenstva“.

„Njegovo delovanje izvan terena, kao i na njemu, ima ogroman uticaj na tenis, ali i na to kako svet vidi Srbiju“, izjavila je Olga, osvrćući se na njegovu sposobnost da bude uzor i aktivista, istovremeno ostajući na vrhu teniskog sveta.

Istakla je njegovu sposobnost da balansira između privatnog života, profesionalne karijere i promocije zdravih životnih navika, hrane, kao i vrednosti koje promoviše kroz PTPA organizaciju, koja pomaže mladim i manje privilegovanim igračima.

U razgovoru se osvrnula i na specifičnost tenisa kao individualnog sporta, gde je svaki pokret sportiste pod budnim okom javnosti. Iako nije lako biti stalno u fokusu, sportisti moraju da balansiraju između ličnosti i profesionalizma. U tom smislu, ona je ukazala na paralelu sa timskim sportovima, kao što su fudbal i košarka, koji su, takođe, pod velikim medijskim pritiskom, ali omogućavaju igračima da dele odgovornost sa svojim timom.

„Kod nas je sve fokusirano na jednog igrača. Gleda se svaki pokret, svaka reakcija. Mi moramo da pokažemo najbolje iz sebe, a istovremeno da ostanemo svoji. Gledaju nas svi, i oni koji nas vole i oni koji nas ne vole, i svaka mimika se analizira“, rekla je Olga, objašnjavajući kako odgovornost prema javnosti znači i odgovornost prema sopstvenim postupcima na terenu.

Govoreći o novoj generaciji teniskih zvezda poput Nika Kirjosa i Danila Medvedeva, ona je spomenula da je tenis postao dinamičniji zahvaljujući igračima poput njih dvojice koji svojim stilom igre unose dramu i zabavu na teren.

„Kirjos je razbuktao strast na terenu, a Medvedev je konstantan i zna kako da napravi šou“, istakla je Danilović. Ona je napomenula da sve to o čemu govori doprinosi popularizaciji sporta. „Kirjos je shvatio šta fali tenisu. On donosi šou, a ljudi ga pamte. Možda ponekad ide predaleko, ali to je dobra stvar za sport“, konstatovala je ona dodajući da je važno da se sport stalno razvija i prilagođava novim potrebama publike.

Olga je naglasila i važnost mentalne snage i fokusa, koji su ključni u vrhunskom sportu.

„Kada se nađeš pod ogromnim stresom, to te oblikuje, i svaka pobeda i poraz postaju iskustva koja te usmeravaju na pravi put“, objasnila je.

Sportisti, kako je navela, kroz takva iskustva postaju ne samo bolji na terenu, već i snažniji u životu i dobri promoteri životnih iskustava.

Danilović se dotakla trenutnih političkih tenzija u svetu sporta, poput situacije sa ograničenim učešćem Rusa i Belorusa u sportskim takmičenjima. Kako je istakla, to pokazuje da sportisti, često nesvesno, postaju simboli političkih poruka. Iako se, kako kaže, „ne želi baviti politikom“, Danilović je podvukla kako je za nju uvek najvažniji fer-plej i poštovanje.

„Meni lično je žao što je tako, ja ne želim da ulazim u to, jer nisam na njihovom mestu i ne želim da kažem ništa pogrešno, ali dve devojke su bile najbolje drugarice jedan dan, sledeći dan se nisu pozdravile i nisu se rukovale što je u suštini jako tužno,“ rekla je Danilovićeva, naglašavajući koliko sportisti postaju „nositelji“ većih poruka koje prelaze granice sporta.

Na kraju, razgovor se okrenuo ka izazovima u teniskom životu i promociji ženske teniske scene, na kojoj su žene sve prisutnije i prepoznatljivije. Olga je apostrofirala važnost jednakih šansi i poštovanja, ističući kako je i ženski tenis sada na vrhu, sa sve punijim terenima i većim interesovanjem gledalaca.

Svojim pristupom, odgovornošću i svešću o ulozi koju igra u globalnoj javnosti, Olga je pokazala da sport nije samo takmičenje, već i važan alat za promociju zemlje, kulture i pozitivnih životnih vrednosti.

Razgovor sa mladom teniskom nadom predočio je da sportisti, iako rade u individualnim okolnostima, postaju zastupnici jednog boljeg dela sveta kao što su poštovanje, fer-plej, zdravlje i odgovornost prema društvu, a svi navedeni elementi spadaju u kulturu sportista, odnosno kulturu samog sporta u celini.

Reprezentativka Srbije je tokom svog gostovanja na vežbama iz Poslovne komunikacije pružila dragoceno iskustvo kako sport može biti most za promociju kulture i vrednosti, a očekivanja profesorke i studenata su da će im ovaj razgovor ostati urezan u sećanju i životnom iskustvu.