Predrag Milinković, novinar sportske redakcije Radio – televizije Srbije, održao je gostujuće predavanje studentima Sportskog novinarstva na Fakultetu za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“.
U inspirativnom i energičnom razgovoru koji su vodili Nikola Nikolić i Leonid Risteski, bivši predsednik Udruženja sportskih novinara Srbije potencirao je budućim kolegama koliko su važni permanentna edukacija i usavršavanje.
„Obrazovanje, priprema i ljubav prema sportu su fundamentalni za uspeh u ovom poslu. Svaki dan čitajte, jer samim time automatski i živite knjigu. Čitanjem ujedno nadograđujete vokabular i razvijate maštu koja je bitna za našu profesiju“ istakao je Milinković.
Kako Milinkovićeva bogata karijera traje duže od tri decenije i protkana je izveštavanjem sa najvećih sportskih događaja, naš gost se dotakao i benefita profesije.
„Svi bi voleli da izveštavaju sa utakmica Crvene zvezde i Partizana i da ne prate male sportove. Međutim, nema malih sportova. U svakom sportu postoji prostor da se napravi dobra priča. Ja sam uz pomoć odbojke i Dakar relija proputovao svet. Prateći odbojku sam doživeo 30 medalja i taj osećaj je jedinstven. Drugi benefit je i to što vas sportisti iz manjih sportova više cene“.
U želji da približi i praktičan aspekt sportskog novinarstva, osvrnuo se i na ceremoniju dodele „Laureus“ nagrade u Madridu, na kojoj je bio jedini izveštač iz Srbije.
„Bila je mi je velika čast i zadovoljstvo da budem deo ceremonije. Imao sam priliku da, pored Novaka Đokovića, intervjuišem Edvina Mozisa, Borisa Bekera i Juseina Bolta. Mozis mi je rekao da se tajna njegovog uspeha upravo nalazi u broju pročitanih knjiga, što je retka pojava kod samih sportista. Sa Bekerom sam razgovarao na srpskom jeziku, što me je i pozitivno iznenadilo. Međutim, ispostavilo se da je tokom intervjua neko zakačio kameru i potpuno pomerio kadar. Na kraju sam od ekskluzive dobio bačeni materijal. Sreća je već sutra bila na mojoj strani i obavio sam razgovor i sa Boltom“.
Osvrnuo se Milinković i na savremene tendencije, pogotovu na primenu veštačke inteligencije, napominjući prednost novinara u odnosu na nova tehnološka dostignuća.
„Veštačka inteligencija se pojavljuje, ali ljudi su i dalje ti koji imaju primat. Vaš budući posao je jako lep, jer bez novinara ne mogu da se prave šou predstave kao što je „Laureus“, velike utakmice, sportski, kulturni i umetnički događaji. Veštačka inteligencija nije ta koja razgovara sa trenerima, igračima, skautima i ne pravi reportaže kao što ih pravimo mi. Na čoveku je da se konstantno edukuje i obrazuje“ zaključio je Milinković.