Studenti Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ nastavljaju svojim radovima i istraživanjima da daju jedinstveni doprinos razvoju nauke u sportu.
Master rad „Karakteristike obima i intenziteta tokom takmičarske aktivnosti fudbalera kadetskog uzrasta“ Stefana Koseca prvi je na ovu temu ikada urađen u Srbiji. U obimnom istraživanju veliku pomoć je imao od mentora prof. dr Nemanje Ćopića.
Stefan je rad nedavno odbranio na Fakultetu za sport sa najvećom mogućom ocenom. O kvalitetu radu najbolje govori podatak da su njegovi delovi objavljeni u naučnom časopisu M51
„Sve je proteklo u najboljem redu. Pored profesora Ćopića u komisiji su bili i prof. dr Adam Petrović i doc. dr Milan Pašić. Mislim da sam uspeo da im precizno izložim sve ono što sam opisao u radu i do čega sam došao posle obimnog istraživanja“, istakao je Stefan Kosec.
Da je bilo reč o veoma zahtevnom procesu pokazuje i podatak koliko je vremena Stefan proveo u istraživanju.
„Prikupljao sam podatke od 6. do 30. kola na zvaničnim utakmicama Kadetske lige Srbije u fudbalu u sezoni 2022/23. U njemu su učestovali igrači novosadske Vojvodine u toj uzrasnoj kategoriji. Za izradu rada trebalo mi je šest meseci. Iako je bilo naporno, sve je ispalo i bolje nego što sam mislio. Drago mi je da sam uradio nešto što niko nije pre mene“.
Stefan je sa jasnim ciljem odlučio da upiše master studije na Fakultetu za sport.
„Želeo sam da nastavim akademsko usavršavanje, a studijski program Trener u sportu Fakulteta za sport je bio idealan, jer mi je pružio mogućnost da kombinujem obaveze u Vojvodini, klubu u kojem radim, zajedno sa studiranjem. Izbor je bio sjajan jer su ispunjena sva moja očekivanja i što se tiče predavača i kvaliteta programa i što se tiče organizacije“.
Mladi stručnjak posebno potencira saradnju sa prof. dr Nemanjom Ćopićem.
„Bili smo u skoro svakodnevnom kontaktu kroz konsultacije na fakultetu ili kroz prepisku preko mejla. Zajednička želja je dovela do toga da stvorimo nešto korisno i kvalitetno za našu struku. Profesor Ćopić je i kondicioni trener za selekciju Srbije do 18 godina, a ja radim sa tri godine mlađom selekcijom. Puno mi je pomogao znanjem i savetima. Jasno je da bez njega ovaj rad ne bi bio na ovako visokom nivou“.
Najveća prednost ovog rada je što će pomoći svim trenerima da imaju uvid u potrošnju igrača tokom utakmice po linijama u timu. Rad je objavljen i na engleskom jeziku pod naslovom „Running perfomance of under – 17 football players during official matches“.
„Na osnovu dobijenih podaka u ovom radu definisano je opterećenje sa aspekta obima i intenziteta tokom takmičarske aktivnosti fudbalera kadetskog uzrasta. Ujedno su prikazane i razlike između linija tima. Sve navedeno, u velikoj meri može da koristi treneru prilikom doziranja opterećenja tokom trenažnog procesa kako bi se maksimalno iskoristio motorički potencijal fudbalera. Identifikovanje određenih nedostataka u definisanim varijablama takođe može biti od koristi trenerima i u individualnom radu. Kombinacija ovih aspekata omogućava sveobuhvatnu analizu kretanja fudbalera kadetskog uzrasta tokom takmičarskih aktivnosti i pruža osnovu za razvoj personalizovanih programa treninga i unapređivanje njihovih performansi na terenu“, kaže Kosec.
Stefanove ambicije su da nastavi usavršavanje na svim poljima.
„Trenutno sam kondicioni trener FK Vojvodine. Tu sam već pet godina, a u Savezu radim sa selekcijom do 15 godina. Želim da nastavim sa učenjem i usavršavanjem na polju fizičke pripreme, pogotovu u fudbalu, jer je to posao koji volim i kojim ću se nadam se baviti na najvišem nivou“, zaključio je Stefan Kosec.