Program osnovnih akademskih studija SPORTSKO NOVINARSTVO traje četiri godine i njegovim okončanjem student ostvaruje 240 ESPB (Evropski Sistem Prenosa Bodova) i stiče naziv
DIPLOMIRANI NOVINAR U SPORTU
(Bachelor with Honours)
Osnovni cilj studijskog programa osnovnih akademskih studija Sportsko novinarstvo jeste obrazovanje diplomiranih novinara/žurnalista kroz sticanje savremenih teorijskih i praktično primenjivih znanja i veština za uspešan profesionalni rad u sportskim redakcijama različitih medija, u sportskim organizacijama, službama informisanja, službama odnosa s javnošću, organima državne uprave i drugim institucijama.
Struktura studijskog programa OAS Sportsko novinarstvo koncipirana je u skladu sa međunarodnim visokoobrazovnim institucijama, usaglašena je sa postojećim nivoom razvoja u oblasti kulturoloških nauka i komunikologije, zasnovana je na Bolonjskoj deklaraciji i u skladu je sa zahtevima koji proizilaze iz praktične primene saznanja neophodnih u ovoj oblasti.
Studentima je omogućeno sticanje profesionalnih kompetencija za rad na poslovima urednika, novinara, komentatora, reportera, redaktora, medija planera, prezentera, istraživača, portparola u sportskim organizacijama, sportskoj industriji, organima državne uprave, nevladinim i drugim institucijama.
Ishod procesa učenja jesu kompetentni diplomirani novinari/žurnalisti, osposobljeni za rad u sve zahtevnijim uslovima privređivanja, kadrovi u oblasti sportskog novinarstva koji zadovoljavaju realne potrebe tržišta za resursima ovog profila u našoj zemlji.
Struktura studijskog programa OAS Sportsko novinarstvo posebno akcentira dobijanje jasne i potpune slike značaja i upotrebe praktičnog znanja koje se stiče kroz ovaj program osnovnih akademskih studija. Očekivanja su da kroz odgovarajuću strukturu nastavnih sadržaja studenti ovladaju znanjima iz oblasti osnova novinarstva, stilistike i retorike, komunikologije, teorije i tehnike novinarstva, pismenog i usmenog izražavanja , prava u novinarstvu, razvijanja istraživačkih veština u novinarstvu , sportskog novinarstva u štampanim medijima, sportskog agencijskog novinarstva, sportskog radio i TV novinarstva, sportskog novinarstvo u on-line magazinima i internetu, novinarstva u individualnim i rekreativnim sportovima, novinarstva u kolektivnim sportovima i drugih relevantnih sadržaja savremenog sportskog novinarstva.
Struktura studijskog programa definisana je u skladu sa standardima i praksom priznatih visokoobrazovnih institucija iz zemlje i sveta.
Stručnu praksu studenti realizuju u poslednjem mesecu završnog semestra u vodećim medijskim kućama, sa kojima Fakultet ima potpisan sporazum o saradnji. Realizacijom ovog vida nastave, u saradnji sa „Sportskim žurnalom“, Dnevnim listom „Sport“, televizijom „Sport Klub“, sportskim medijskim servisom „SportNetwork“ radio stanicom „Sport FM“, studenti imaju mogućnost da praktična znanja i iskustva usvajaju od najkompetentnijih stručnjaka, kako bi se još za vreme studija približili budućoj profesiji.